Şampiyonlar Ligi

Şampiyonlar Ligi için UEFA’ya verilecek oyuncu listesi sorunsalı

Sosyal medyada, Şampiyonlar Ligi için 1 Eylül’e kadar UEFA’ya vermemiz gereken 23 kişilik Oyuncu Listesi hakkında çokça kulaktan dolma, eksik ve yanlış bilgilerin olduğunu gördüm. Bu konuyu açıklığa kavuşturmak, akıllardaki soru işaretlerini gidermek istedim.

Öncelikle, kulüpler normalde UEFA’ya 25 kişilik oyuncu listesi veriyor. Ancak biz, 2014/2015 sezonu sonunda UEFA tarafından getirilen kısıtlama sebebiyle bu yıl 23 kişilik liste verebiliyoruz. Yazının devamında bu listeyi oluştururken dikkat etmek zorunda olduğumuz kuralları ve oyuncu grubumuzun bu kurallara entegresini anlatmaya çalışacağım.

KURALLAR
ŞL_LİSTE_KURALLAR_1

1-) 23 kişilik bu oyuncu listesinde, minimum 2 kaleci olmak zorunda (Kulüpler genelde 1. ya da 2. kalecinin sakatlanma durumunu göz önünde bulundurarak 3 kaleci ismi bildirir).

2-) 23 kişilik bu oyuncu listesinde, ülke sınırları içinde yetişmiş (Locally-Trained) minimum 8 oyuncu olmak zorunda.

2a-) Bu sekiz oyuncununun maksimum 4 tanesi ülke sınırları içindeki başka takımlarda yetişmiş (Association-Trained) oyuncular olabilir.

2b-) Bu sekiz oyuncunun minimum 4 tanesi kulüp alt yapısından yetişmiş (Club-Trained) oyuncular olmak zorunda.

ŞL_LİSTE_KURALLAR_22c-) Bir oyuncu aynı anda hem alt yapıdan yetişmiş (Club-Trained) hem de ülke içinden yetişmiş (Association-Trained) oyuncu listesine dahil edilemez.

ŞL_LİSTE_KURALLAR_32d-) Eğer kulüp kadrosunda ülke sınırları içinde yetişmiş 8 oyuncu barındırmıyorsa, listedeki maksimum oyuncu sayısı (normalde 25 ancak bizde 23), eksik oyuncu sayısı kadar azalır.

CLUB-TRAİNED & ASSOCİATİON-TRAİNED KISTASI
Listeye dair kafa karışıklığı yapan en önemli nokta burası (bir diğeri de Annex G tablosu, yazının devamında ona da değineceğim). İnsanlar çoğunlukla ligde yerli statüsünde oynatılan (Olcay, Tolgay, Oğuzhan, Cenk vs.) isimlerin bu listeye de aynı şekilde dahil edilebileceğini düşünüyor. Ancak işin aslı öyle değil.

ŞL_LİSTE_KURALLAR_4Club-Trained: Bir oyuncunun (yaş ve uyruk kısıtlaması yok) bir kulüpte yetişmiş sayılabilmesi için 15 ila 21 yaşları arasında 3 yıl boyunca kesintisiz olarak bu kulüpte oynamış olması gerekiyor.

ŞL_LİSTE_KURALLAR_5Association-Trained: Bir oyuncunun (yaş ve uyruk kısıtlaması yok) bir ülkede yetişmiş sayılabilmesi için 15 ila 21 yaşları arasında 3 yıl boyunca kesintisiz olarak bu ülkede  oynamış olması gerekiyor.

YANLIŞ YORUMLANAN ANNEX G TABLOSU
Annex G

Madde 43.02 ve 43.06’da çok açık bir şekilde izah edilmesine rağmen Annex G tablosu sosyal medyada nedense anlaşılamadı. Bu tablonun FFP’yle hiçbir alakası yok. 25 Kişilik A listesindeki yerli oyuncu kombinasyonlarının ne şekilde olabileceğini açıklıyor sadece. Ancak işaretlenen (özellikle 17 ve 21. kombinasyonlar) kısımlar öne sürülerek, bu tablo sosyal medyada insanlara ‘Beşiktaş 23 kişilik listede 3 alt yapı – 3 yerli (ya da 2 alt yapı – 4 yerli) oyuncu bildirse yeterli oluyor. İşte kanıtı’ şeklinde sunuluyor. Böyle bir durum yok.

UEFA bu tabloyla kulüplere; 25 kişilik listede sen bana her halükarda 8 tane yerli oyuncu bildirmek zorundasın. Bu 8 oyuncunun da en az 4 tanesi alt yapından yetişmiş olmak zorunda. İster 8-0, ister 7-1, ister 6-2, ister 5-3, ister 4-4, kombinasyonu kurmak sana kalmış. Ama minimum dört alt yapı oyuncusuyla 8 yerliyi tamamlamamak zorundasın. Tamamlayamıyor musun? O zaman da kaç tane eksik oyuncun varsa, listenden o kadar isim eksiltirim diyor (Madde 43.06).

UEFA-ANLAŞMA

Beşiktaş, 23 oyuncu bildireceği listede 15 (Free) + 8 (Locally-Trained) oyuncu yazmak zorunda. Bunun aksini söyleyen ya da ispatlayan hiçbir bilgi/belge/kural/haber olmadığı gibi UEFA tarafından yayınlanan Beşiktaş karar dosyasının Sportif Tedbirler bölümünde de ‘Daha önceden belirlenmiş ilgili yarışma kuralları çerçevesinde 23 oyuncu bildirilecek’ ibaresi bulunuyor.

Zaten bu durum cezanın mantığına da aykırı. UEFA, kulüplere, muhtemelen hiç şans tanımayacakları 2 altyapı oyuncusunu listeye yazmama cezası vermekle ne kazanır? Kulüpler bu cezadan nasıl ders alır? Yani Beşiktaş 25 kişilik listeye Necip, Fatih, Eslem ve Hamza’nın ismini yazacakken; UEFA kısıtlaması sebebiyle Fatih ve Hamza’yı yazamazsa ne kaybeder? UEFA ne kazanır? Hiçbir mantığı yok bana göre bu söylemin.

UEFA’NIN BAZI KULÜPLERE YAPTIĞI İSTİSNALAR
UEFA’nın bu konuda bazı kulüplere yaptığı bazı istisnalar mevcut. 2014 yılında Manchester City ve PSG kulüplerine 25 kişilik A listelerini 21’e düşürerek ceza verilmiş (13 Free + 8 Yerli). Kadrosunda çokça yüksek profilli oyuncu bulunduran ve alt yapı yönünden zayıf bu iki kulüp doğal olarak dara düşmüş. Bunun üzerine Uluslararası Futbolcular Birliği (FIFPro) devreye girmiş ve bu 8 yerli oyuncu sayısının 5’e (16 Free + 5 Yerli) düşürülmesi sağlanmış. Daha sonra Rus kulüpleri (Anzhi ve Rubin Kazan) de çıkan bu karardan aynı şekilde faydalanmış. Son olarak da yine bir Rus kulübü olan Zenit 22 kişilik listesinde normalde 14 Free + 8 Yerli bildirmesi gerekirken, 16 Free + 6 Yerli oyuncu bildirmiş.

Yani 21 kişilik liste bildiren takımlara 5 yerli oyuncu, 22 kişilik liste bildiren takıma 6 yerli oyuncu bildirebilme kolaylığı sağlanmış.

Sonuç olarak bu kolaylıklar emsâl kabul edilip bize de sağlanır mı, sağlanırsa ne şekilde sağlanır muallak. Ancak biz aksi belirtilmediği müddetçe karar dosyasında belirtilen 15 Free + 8 Yerli sınırlamasına tabiiyiz. Alt yapıdan A takımda sadece Necip’in oynadığını ve 4’ten fazla isim bildirmemizin mantıklı olmayacağını göz önüne alırsak şu aşamada bize en uygun kombinasyon: 15 Free + 4 Alt Yapı + 4 Ülkede yetişmiş oyuncu.

KADRONUN LİSTEYE ENTEGRESİ
Bugün itibariyle Beşiktaş A takım kadrosunda 25 oyuncu bulunuyor. Ancak alt yapı çıkışlı sadece 2 oyuncu (Necip & Atınç) var. Bu yüzden alt yapıdan 2 oyuncu daha A takıma çıkartılmak zorunda. Bunu yaptığımızda da sayı 27’ye ulaşıyor. UEFA’ya listeyi 23 kişilik teslim edeceğimize göre, bugün itibariyle, A takımdan 4 oyuncu ‘mecburen’ liste dışı kalacak.

01-) Club-Trained (1): Necip Uysal
02-) Club-Trained (2): Atınç Nukan
03-) Club-Trained (3): Fatih Aksoy
04-) Club-Trained (4): Hamza Küçükköylü
05-) Association-Trained (1): Tolga Zengin
06-) Association-Trained (2): Utku Yuvakıran
07-) Association-Trained (3): Gökhan Gönül
08-) Association-Trained (4): Caner Erkin
09-) Fabricio Agosto
10-) Andreas Beck
11-) Adriano Correia
12-) Dusko Tosic
13-) Marcelo Guedes
14-) Luiz Rhodolfo
15-) Atiba Hutchinson
16-) Anderson Talisca
17-) Oğuzhan Özyakup
18-) Tolgay Arslan
19-) Gökhan İnler
20-) Olcay Şahan
21-) Ricardo Quaresma
22-) Cenk Tosun
23-) Vincent Aboubakar

LİSTE DIŞI KALANLAR: Veli Kavlak, Aras Özbiliz, Kerim Frei ve Ömer Şişmanoğlu.

NOT: Bu kısım biraz da kişisel tercihlere göre şekilleniyor. İsteyen yukarıda belirtilen kurallar dahilinde, listede istediği şekilde oynama (Örneğin 5 göbek oyuncusundan bir tanesini çıkartıp yerine liste dışı kalmış bir oyuncu ekleyebilir) özgürlüğüne sahip.

Takip Et

Muhammet ATMAR

28 yaşında, Beşiktaş faşisti, İzmir sevdalısı, Atatürk Üniversitesi RTS mezunu, @MedyaBesiktasTV imtiyaz sahibi, atanamayan muhabir.
Takip Et

Latest posts by Muhammet ATMAR (see all)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir